5 min, 15 s
„Nazywam się Alan i od 2 lat żyję niezależnie od lokalizacji“. „Żyję zdalnie od lokalizacji od 6 lat, pracowałem w ponad 30 krajach i mam sześciocyfrowy biznes w sieci“ – to fragmenty rozmów kuluarowych, które odbyły się podczas pierwszej w Polsce konferencji poświęconej tematyce życia niezależnego od lokalizacji.
#TamGdzieChce Konferencja cyfrowych nomadów zgromadziła 16 międzynarodowych prelegentów i ponad sto osób na widowni.
Wg obszernego raportu https://welance.de/journal/digital-nomad-survey-results-infographic/, większość cyfrowych nomadów to osoby w wieku trzydziestu paru lat, głównie mężczyźni (64%), którzy odwiedzają między 5 a 10 krajów rocznie, spędzając w jednej lokalizacji między 1 a 3 miesiące.
Dzięki posiadanym kompetencjom i dostępie do internetu mogą żyć i pracować z dowolnego miejsca na ziemi. Ich główną wartością jest wolność, niezależność i życie na własnych warunkach. Jak to osiągnąć?
1. Kreuj właściwe środowisko
Nasze nawyki, przekonania i działania wymagają wsparcia właściwego ekosystemu. Będzie nam bardzo ciężko kultywować zdrowy tryb życia, praktykować jogę o poranku, biegać codziennie i trzymać zdrową dietę, gdy będziemy naszą przestrzeń domową i życiową dzielić z osobami, które nadużywają napojów wyskokowych, sport widzą tylko na ekranie telewizora i nie mają pojęcia co to jarmuż.
O wiele prościej będzie nam zmienić środowisko na takie, w którym znajdują się ludzie podzielający nasze wartości i tacy, którzy mają podobne cele.
Zawsze mamy kontrolę nad naszym życiem, nad tym czym karmimy nasz mózg. Zmień to co masz w słuchawkach, wybierz interesujące cię podcasty, słuchając których zdobędziesz wiedzę, której potrzebujesz, lub która cię interesuje. Zapisz się do grup tematycznych na mediach społecznościowych, które skupiają osoby o podobnych zainteresowaniach. Wysyłając polubienia na Facebooku określonych postów, będziesz otrzymywał więcej wyświetleń o podobnej tematyce i treści. Możesz dołączyć do różnych społeczności online, które dają dostęp do liderów w twojej branży.
Uczestnicz w wydarzeniach branżowych i konferencjach.
Nie masz pieniędzy na kosztowne konferencje? Możesz zaangażować swoją energię i zasoby w zbudowanie relacji z organizatorami takich wydarzeń, zaoferować pomoc w promocji lub innym zakresie i budować swoją obecność w kręgach, w których przebywają “Thought Leaders” oraz inne osoby zainteresowane tą samą tematyką.
2. Inwestuj w kompetencje, które będziesz mógł zmonetyzować
Wielu z cyfrowych nomadów to osoby wykonujące prace wymagające jedynie szybkiego łącza z internetem.
To blogerzy, graficy, specjaliści od mediów społecznościowych, nauczyciele języków korzystający z platform internetowych, to branżowi specjaliści, którzy doradzają swoim klientom na odległość za pomocą Skype’a. Zimę w ciepłych krajach mogą też spędzać nauczyciele jogi, raw food chefs, nauczyciele surfingu, nurkowania lub jakichkolwiek innych kompetencji, na które będzie popyt.
Osoby, które żyją niezależnie od lokalizacji, mają bardzo dobry wgląd w siebie, świadomość swoich mocnych stron i opierają na tym swoje działania zawodowe i podróżnicze.
Maxim Kahlert, jeden z prelegentów na konferencji #TamGdzieChce opowiedział jak stawiał swoje pierwsze kroki oferując wsparcie start-up’om w Londynie w zakresie kampanii reklamowych na Facebooku. Inwestował czas i energię w budowanie kontaktów i portfolio. – Always be openminded and look for opportunities because you really don’t know what is going to happen (Zawsze miej otwarty umysł i szukaj nowych możliwości, ponieważ w zasadzie nigdy nie wiesz, co może się wydarzyć).
3. Inwestuj i zarabiaj na odległość
Nieruchomości to mój środek do innych celów. Wolnością finansową zainteresowałam się już w liceum – Weronika Urbańska, po 2 latach w Wielkiej Brytanii została inwestorem na rynku nieruchomości.
Co przyspieszyło to, co sobie wyznaczyła? Odpowiednie podejście. Weronika nie pracowała dla pieniędzy, tylko dla umiejętności. Idąc do pracy powtarzała sobie, że idzie na kurs języka angielskiego, za który dodatkowo otrzymuje pieniądze. Wybierając pracę trzeba zadać sobie pytanie: czego ta praca cię nauczy?
Polacy, którzy inwestują za granicą, potrafią doskonale zaadoptować się do warunków życia i świadomie korzystać z dostępnych produktów bankowych, których używają jako dźwigni finansowej potrzebnej do realizacji swoich inwestycji.
4. Wierz w siebie i cierpliwie dąż do celów
Cierpliwość to cecha charakteryzująca nomadów, wielu z nich to wizjonerzy, kreatorzy i pionierzy. Zakładają start-up’y, podejmują ryzyko, uparcie podążając za wizją, która im przyświeca.
Miej świadomość, że wszystko wymaga czasu. Nadaj swoim działaniom ramy czasowe, np. jeden rok i konsekwentnie nad nimi pracuj, a zobaczysz jak daleko zajdziesz. Cierpliwość popłaca. Alan Ciechalski podczas swojej prezentacji “A co jeśli się nie uda?” przytoczył przykład postawy Johannesa, założyciela jednej z najliczniejszych grup cyfrowych nomadów na świecie, który działał pomimo strachu, obaw i braku nadwyżek na koncie, a jego działanie przekuło się w sukces. Po 2 latach jego tysięczna społeczność urosła o 25 razy i jest organizatorem jedynych na świecie rejsów statkami pasażerskimi dedykowanym cyfrowym nomadom.
5. Możesz być tam, gdzie chcesz
Bariery i granice są przede wszystkim w naszej głowie. Przekonania, które warunkują nasze działania mogą być całkowicie mylne, a w środku naszej głowy skrywa się wewnętrzny krytyk, który odciąga nas od podążania w kierunku realizacji naszych marzeń i celów. Jak wyeliminować krytyka? Wprowadzić się w stan flow, o czym magicznie opowiadał podczas konferencji Rafał Cupiał podczas prelekcji zatytułowanej “Focus and flow”.