27 września obchodziliśmy Światowy Dzień Turystyki, to międzynarodowe święto ustanowione przez Światową Organizację Turystyki ponad 30 lat temu. Hasłem przewodnim na najbliższy rok jest „Zrównoważona turystyka dla rozwoju“.
Turystyka stanowi potężną gałąź gospodarki. Według International Trade Show (itb-berlin.de), największych targów turystycznych na świecie, Bliski Wschód to najszybciej rozwijający się rynek turystów na całym świecie. Młodzi i zamożni mieszkańcy krajów Zatoki Arabskiej stanowią potężną grupę klientów dla światowego przemysłu turystycznego. W 2014 roku 2/3 spośród wszystkich podróży odbytych przez mieszkańców Zjednoczonych Emiratów Arabskich stanowiły wyjazdy turystyczne. ITB cytuje dane pochodzące z World Travel Monitor, które szacują, że Emiratczycy podczas wyjazdów wakacyjnych spędzają średnio 14 dni na wyjeździe wypoczynkowym i wydają średnio 200 euro na osobę każdego dnia pobytu.
Według innych źródeł cytowanych przez gazetę Daily Mail, najwięcej pieniędzy wydają turyści z Arabii Saudyjskiej. Ich roczne wydatki na cele wakacyjne szacowane są na 14 miliardów funtów brytyjskich. Saudyjczycy wydają średnio 4500 funtów brytyjskich podczas jednego wyjazdu a londyńskie sklepy znanych marek i projektantów znajdują się w obszarze zainteresowań klientów z krajów Zatoki Arabskiej.
Co zrobić aby przyciągnąć lukratywnych klientów, chętnie wydających niemałe kwoty na cele wakacyjne?
Przede wszystkim poznać ich specyfikę, wiedzieć co ich przyciągnie i będzie dla nich na tyle atrakcyjne, aby skłonić do przyjazdu i powrotu.
Musimy pamiętać, że osoby z krajów Rady Współpracy Zatoki, w skład których wchodzą Arabia Saudyjska, Bahrajn, Katar, Kuwejt, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie to osoby przyzwyczajone do wygód. Wygoda i komfort stawiane są na pierwszym miejscu.
Ten klient nie będzie wkładał zbyt wiele wysiłku w wielogodzinne poszukiwania informacji na temat nowych destynacji, wybierze to, co jest dla niego znane i wygodne. Klient z krajów Zatoki Arabskiej pojedzie tam, gdzie jest dobre połączenie lotnicze, miejsce jest sprawdzone i rekomendowane przez znajomych lub rodzinę.
To Cię może również zainteresować: “Jak skutecznie nawiązać relacje biznesowe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich? Poznaj różnice międzykulturowe”
Jak komunikować, aby dotrzeć do klienta z zamożnych krajów arabskich?
Doskonale sprawdzi się marketing szeptany. W kulturze arabskiej, gdzie króluje relacyjne podejście do podejmowania decyzji zakupowych liczy się tzw. „word of mouth“. Klienci z krajów Zatoki Arabskiej polegają na opiniach osób, które znają i którym ufają. Podejmują decyzje dość emocjonalnie. Wystarczy, że kobiety zobaczą piękną torebkę lub buty polskiego producenta, usłyszą dobre słowo na temat jak wspaniale robi się zakupy w Polsce i jakie fantastyczne to doświadczenie i decyzja gotowa, oczywiście pod warunkiem, że do Polski można łatwo i wygodnie dojechać.
Obecnie między Polską a Półwyspem Arabskim działa coraz więcej połączeń lotniczych. Linie Emirates oferują codzienne loty z Warszawy do Dubaju. Czas przelotu to 5 godzin i 45 minut.
Klientów z krajów arabskich trzeba informować, podawać im informację na tacy, pięknie opakowaną. Pozwólmy się znaleźć, korzystajmy z mediów społecznościowych, które wspierają wizerunek naszych biznesów i pomagają klientom z Bliskiego Wschodu w zdobyciu informacji i podjęciu decyzji zakupowych.
Jeśli chcemy zareklamować hotel, spa, usługę turystyczną musimy posłużyć się najwyższej jakości zdjęciami oraz udostępnić pełną informację o dostępnych usługach. Przykładem usługi, która doskonale się sprawdzi wśród klientów z Dubaju będzie osobisty asystent lub usługa kierowcy z limuzyną, który sprawnie i bezpiecznie zadba o podróż klientów, ich rodziny oraz bagaży z lotniska do hotelu. Klient z Półwyspu Arabskiego to klient oczekujący królewskiego traktowania, wymaga spersonalizowanej usługi, dużo więcej uwagi i cierpliwości niż klient z Europy. Personel obsługujący takich gości musi być niezwykle elastyczny i cierpliwy.
Należy uszanować wartości klientów z krajów arabskich. Nie oferować wieprzowiny, podkreślać za to dostępność innych mięs chętnie jadanych przez Arabów, jak np. drobiu czy wołowiny. Obsługa hotelowa i restauracyjna powinna być dyskretna, profesjonalna i schludna. Uniform z najwyższej jakości materiałów, profesjonalny makijaż, zadbane paznokcie, starannie uczesana fryzura – tworzą wygląd, na który klienci z krajów Zatoki Arabskiej zwracają uwagę. Okazane zainteresowanie klienci arabscy są w stanie docenić. Dowodem wdzięczności może być napiwek, prezent lub dalsza rekomendacja.
Aby zaistnieć w świadomości klientów z Dubaju, lub któregokolwiek innego miejsca w Zatoce Arabskiej należy wyjść do niego z informacją. Doskonałą okazją ku temu są coroczne targi turystyczne odbywające się w Dubaju. Arabian Travel Market odbywa się w kwietniu i gromadzi blisko 100 krajów promujących swoje usługi turystyczne skierowane do klientów Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W ubiegłych latach targi gościły przedstawicieli Polski w postaci Health Resort Nałęczów, Funsail, Gaca Spa oraz Polish Health Centers promujących turystykę medyczną. Wychodząc do klienta z Dubaju trzeba pamiętać o tym, że bez adaptacji produktu, usługi oraz działań promocyjnych tak, aby spełniały oczekiwania lokalnego klienta i były zgodne z ich wartościami, nie zajdziemy daleko.
Deal With Culture wspiera firmy chcące zdobyć klientów z Bliskiego Wschodu edukując i dopasowując ofertę pod potrzeby klientów.